Baljfåtöljer, sengustavianska
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
60 000-80 000 SEK
BALJFÅTÖLJER, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, i den egyptiserande stilen, träskuren dekor och pastellage, uppsvängd rygg med bladstav, armlän med sfinxhuvuden och hängen med ekollon, sarger med romber och palmetter, hörnfleuronger, bladhölstrade kannelerade framben, sabelformade bakben, bemålade i pärlgrått, numrerade med blyerts 1 & 2, sitthöjd 44 cm, dekorlagningar
98
2020-06-10