Banketter, sengustavianska, av Erik Öhrmark
Klubbat för:
24000 SEK
Utropspris
30 000-35 000 SEK
ERIK ÖHRMARK (mästare i Stockholm 1777-1813/16), ett par banketter, sengustavianska stockholmsarbeten, signerade EÖM, träskuren dekor, stoppade armlän, kannelerade och bladhölstrade stolpar, hörnfleuronger, sarger med bladstav, avsmalnande bladhölstrade kannelerade ben, bemålade i pärlgrått och grönt, sitthöjd 42 cm
Ovanligt generös modell av bankett
PROVENIENS:
Carl-Fredrik af Petersens, Holmagården
31
2020-06-10