Begravningsring guld Karl XIII 1818
Klubbat för:
40000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
PETTER CIMMERDAHL, begravningsring, 18 k guld, Stockholm 1818,oval platta med Karl XIII:s namnchiffer under kunglig krona i blå emalj, öppningsbar med hårlock tillhörande den avlidne kungen, innermått 19 mm, vikt 3,1 g, invändig gravyr 18 5/2 18, repor, emaljen med smärre skador
Enligt traditionen bars Karl XIII:s kista av huvudmän för adliga ätter eller av Carl XIII:s riddare. Ringen utdelad till kistbärarna (förmodligen 8 st) som minne.
UTSTÄLLNING
Livrustkammaren, Svenska folkets kungaminnen, 3 oktober 2003-18 april 2004.
LITTERATUR
Katalog till ovanstående utställning, kat. nr 2.
250
2020-06-10