Bordsur, empire

Bordsur, empire
Bordsur, empire
Bordsur, empire
Bordsur, empire
Bordsur, empire
Bordsur, empire
Bordsur, empire
Bordsur, empire
Bordsur, empire
Bordsur, empire
Bordsur, empire
Bordsur, empire

Klubbat för:

15000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

BORDSUR, empire, sannolikt parisarbete, Bon sauvage ur Robinson Crusoe-serien, matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, rektangulär sockel på spolformade fötter, emblem av växtornament och pinjekottar, stående man med korg, urhus i form av palmträd, urtavla med arabiska siffror, höjd 19,5, 15 x 5,5 cm, urhuset med skruvhål, urtavla med sprickor och lagningar

69

2020-06-10