Bordsur, empire
Klubbat för:
15000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
BORDSUR, empire, sannolikt parisarbete, Bon sauvage ur Robinson Crusoe-serien, matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, rektangulär sockel på spolformade fötter, emblem av växtornament och pinjekottar, stående man med korg, urhus i form av palmträd, urtavla med arabiska siffror, höjd 19,5, 15 x 5,5 cm, urhuset med skruvhål, urtavla med sprickor och lagningar
69
2020-06-10