Byrå, rokoko, av Jacob Sjölin
Klubbat för:
50000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
JACOB SJÖLIN (mästare i Köping och Kungsör 1767-85/88), byrå, rokoko av stockholmskvalitet, stämpelsignerad J. SJÖLIN samt Köpings hallstämpel, bukig form, fanerad med alm och alrot, förgyllda beslag av mässing, konturerade fält i lådförstyckena, draghandtag och nyckelskyltar med rocailler och växtornamentik, skrivskiva, nyckel medföljer, höjd 81, 120 x 59 cm, smärre lagningar, 1800-tals lås
41
2020-06-10