Byrå, rokoko, av Johan Neijber
Klubbat för:
48000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
JOHAN NEIJBER (mästare i Stockholm 1768-1795/1808), byrå, stockholmsarbete i rokoko, fanerad med amarant, jakaranda och plommon, parkettläggning, sidorna med rombfält, brännförgyllda beslag med dekor i form av växtornamentik och rocailler, skiva av kolmårdsmarmor märkt med rödkrita Joh Nebert N:o 1, nyckel medföljer, höjd 82, 74 x 50 cm, smärre lagningar
PROVENIENS:
Prosten K.A. Fellström, Skellefteå
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2013, nr 1080
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 272, jämför snarlik byrå
14
2020-06-10