Byst föreställande Napoleon
Klubbat för:
38000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
NAPOLEON MEMORABILIA, 1800-talets första hälft, byst föreställande kejsar Napoleon Bonaparte (1769-1821), skulpterad carraramarmor, runt postament, höjd 36 cm, postament och vänstra örat med lagningar
LITTERATUR:
Härskarkonst, Nationalmuseum, Stockholm 2010, sidan 289, jämför byst utförd 1813 i privat samling
132
2020-06-10