Carl Larsson, Porträtt av Louise Magnus
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
350 000-400 000 SEK
CARL LARSSON
1853-1919
Porträtt av Louise Magnus, née Fürstenberg
Signerad och daterad C.L. 1903. Olja på duk, 61 x 50 cm.
LITTERATUR
Ulwa Neergaard: Carl Larsson - Signerat med pensel och penna, Stockholm 1999, katalognr 1038
Carl Larssons första mecenat var Pontus Fürstenberg i Göteborg. Fürstenbergs konstsamlande hade inletts redan på 1860-talet men tog fart på allvar genom giftermålet med den mycket förmögna Göthilda Magnus. 1885, samma år som pariserkonstnärerna anordnade de epokgörande utställningarna 'Från Seinens strand' och 'Opponenterna' i Sockholm, öppnades det fürstenbergska galleriet för allmänheten. Pontus Fürstenberg representerade en ny typ av samlare som höll en personlig kontakt med konstnären och umgicks i deras kretsar. En mycket speciell vänskap inleddes mellan den 60-årige mecenaten och den 33-årige Carl Larsson. De lade aldrig bort titlarna men de brevväxlade flitigt och grälade godmodigt om konstnärsfrågor där de hade olika åsikter. Carl Larsson trivdes mycket väl i det fürstenbergska hemmet där han snart blev något av en rolighetsminister på jiddagar och supéer.
Det aktuella porträttet föreställer Pontus Fürstenbergs syster Louise (1842-1921) och är en pendang till porträttet av maken köpmannen Simon Magnus (UN 1037).
333
2020-06-10