Ett par väggfält med figurscener målade på läder
Klubbat för:
38000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
VÄGGFÄLT, ett par, 1700-tal, bemålat och mönsterpressat läder, figurscener och dekor à la Bérain, 90 x 60 cm, senare monterade på pannå, vardera 100 x 65 cm
Jämför motiven med Jean Bérains gravure aux grotesques.
PROVENIENS:
Inköpta i antikhandel i Gamla stan, Stockholm
LITTERATUR:
Birgitta von Haslingen, Tessinska Palatset under 300 år, Stockholm 2002,
jämför motiv med Jean Berains förlagor till takmålningen i paradvåningens sängkammare i Tessinska palatset i Stockholm, sidan 143 och väggfältet i paradsängkammaren sidorna 139 och 145.
Jämför delar av väggfältens motiv med Jean Berain I's förslag/skiss till broderad invändig ryggklädsel för Karl XI:s ceremonikaross i Nationalmuseum, Stockholm (inventarienummer NMH THC 925)
127
2020-06-10