Fragment av romerskt huvud
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
40 000-50 000 SEK
SKULPTUR, Romerska kejsardömet 31 f.Kr-395 e.Kr., fragment av barnhuvud, marmor, huvud i naturlig storlek med knubbigt ansikte och kinder, kortklipps hår, ögonen med svagt markerade ögonlock, markerade pupiller, monterad på svartlackerat ställ, höjd 12 cm, inklusive ställ 16,5 cm, slitage, nagg
Medföljer certifikat med datering omkring 240-250 e.Kr. från Dr. Bernhard I. Muller, Ostracon Gallery, Schweitz, daterat 11.10.2018 samt utdrag från Art Loss Register database, ref: S00070473, daterat 21 februari 2013
PROVENIENS:
Privat samling, Montréal, Kanada
Dr. Bernhard I. Muller, Ostracon Gallery, Thalwil, Schweiz
Maurizio Candiani, San Mauro Torinese, Italien
144
2020-06-10