Georg von Rosen, Vägen genom skogen
Klubbat för:
16000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
GEORG VON ROSEN
1843-1923
Vägen genom skogen, gryning eller skymning
Signerad G Rosen. Akvarell på pannå av papp, 28 x 19 cm
Originalram
Utförd i Tyskland, antingen 1861 när von Rosen studerade i Leipzig för akvarellmålaren Carl Werner eller 1871 när von Rosen besökte München.
För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se
310
2020-06-10