Godfrey Kneller, hans efterföljare Porträtt av dam
Klubbat för:
20000 SEK
Utropspris
20 000-30 000 SEK
SIR GODFREY KNELLER
hans efterföljare
Porträtt av dam
Olja på duk, 122 x 101 cm
PROVENIENS
Porträttet är inköpt på Stockholms Auktionsverk, Kvalitetsauktion 17-18 maj 1951, nr 667 "Oljemålning, antik, 1700-tal: Damporträtt, 122 x 98 cm".
Enligt muntlig tradition föreställande Sarah Duchess of Marlborough
373
2020-06-10