Herman af Sillén, Vanadis på Stockholms ström
Klubbat för:
30000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
HERMAN AF SILLÉN
1857-1908
Vanadis på Stockholms ström
Signerad och daterad H. af Sillén -88. Olja på pannå, 45 x 38 cm.
PROVENIENS
Skajs Konst & Antikhandel, Stockholm
Köpt av Kommendör vid Kungliga Flottan Per Gustav Lindgren, Stockholm, 1973
vidare i arv till nuvarande ägare
Vanadis var en fregatt i den svenska örlogsflottan och hon var i tjänst åren 1862-1893. Hon var ett av den svenska flottans mest legendariska fartyg, inte minst efter sin världsomsegling 1883-1885. I detta fartyg hade Sillén sin första officerstjänstgöring som nyexaminerad underlöjtnant.
288
2020-06-10