Ivan Aguéli, Aktstudie
Klubbat för:
35000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
IVAN AGUÉLI
1869-1917
Aktstudie
Olja på duk, 54 x 36 cm
PROVENIENS
Sjökapten John S. Nilsson, Stockholm
Bukowski Auktioner, Vårauktionen 1983, katalognr 7 (avbildad helsida svartvitt i auktionskatalogen, pl. 7)
Alf Holm (1931-2014) Samling, Galerie Holm, Malmö
därefter i arv fram till nuvarande ägare
UTSTÄLLD
Aguéli-utställningen, Nationalmuseum 1939, katalognr 50
Aguéliudstillingen, Valby Kunstforening, 1961 (25, VII, 11)
Alf Holm Samling, Liljevalchs konsthall, 2010
LITTERATUR
Axel Gauffin: Ivan Aguéli, Människan - Mystikern - Målaren, SAK XLIX, del II, katalognr 90 i verkförteckningen
317
2020-06-10