Johan Henrik Scheffel, Porträtt av Helena Armnell,
Klubbat för:
15000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
JOHAN HENRIK SCHEFFEL
hans ateljé, 1700-tal
Porträtt av Helena Arnell, née Adlerberg, iklädd gråsvart klänning, grå sjal, svart dok - midjebild
Olja på duk, 70 x 60 cm
Samtida förgylld ram i gustaviansk stil med dekor av ekbladsgirlanger och krönt med bandrosett, ramen med à la grecque och blombård mot pikerad grund.
Helena Adlerberg (1666-1743), var dotter till ärkebiskopen Olov Svebilius och Elisabeth Gyllenadler. Hon gifte sig med 1) superintendent Jonas Laurentii Arnell (1642-1707) och 2) handelsborgmästare Axel Aulaevill (1662-1728).
PROVENIENS
Skådespelare Anders de Wahl (1869-1956), Stockholm
UTSTÄLLD
Kunstforeningens udstilling af svensk kunst fra det 18. aarhundrede paa Charlottenborg, Köpenhamn 1921, katalognr 15
LITTERATUR
Sixten Strömbom: Index över svenska porträtt 1500-1850 i svenska porträttarkivets samlingar, band I, Nationalmuseum 1935, omnämnd sidan 5
För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se
328
2020-06-10