Joseph Magnus Stäck, Tivoli
Klubbat för:
6000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
JOSEPH MAGNUS STÄCK
1812-1868
Motiv från Tivoli
Signerad Stäck Tivoli. Olja på papper fäst på duk, 42 x 28 cm.
PROVENIENS
Italiensk privatsamling till 2019
Utförd plein air under konstnärens vistelse i Italien 1843-46. Stäck besökte troligtvis Tivoli vid flera tillfällen. Han gjorde definitivt ett uppehåll där 1844 under sin resa till Neapel och Syd-Italien (oljestudie daterad detta år i Nationalmuseum NM1923).
För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se
323
2020-06-10