Kanopkärl, Sentid, Egypten
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
80 000-100 000 SEK
KANOPKÄRL med LOCK, Sentid ca 664-332 f.Kr. (26-30:e dynastin), Egypten, bandad kalcitalabaster, locket i form av Hapi (babianen) - en av Horus fyra söner, oviod form, kanopens höjd 19, diameter 16, lockets höjd 9, total höjd 25 cm, smärre nagg
PROVENIENS:
Enligt uppgift William Randolph Hearst (1863-1951), därefter auktion i London
Helge Lundgrens Antikhandel, Almlövsgatan 3, Stockholm
Genom köp på 1950-talet civilekonomen Torsten Jarnvalls samlingar (1928-2012), Bromma
Kanopkärlet är skulpterat av kalcitalabaster, det är en av de mest använda av de mjukare bergarterna som bröts i egypten och är ofta vackert bandad samt semitransparent. Den användes under hela den dynastiska tiden och även senare.
138
2020-06-10