Konsolbord, gustavianskt
Klubbat för:
44000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, framtagen förgyllning av polerat guld och slagmetall, sarger med pärlstav och linsanfanger, fält med bladstav, fronten med medaljong av gips föreställande klassicerande kvinnogestalt, avsmalnande kannelerade ben med överkragning, skiva av carraramarmor, höjd 82, 88 x 52 cm, slitage
23
2020-06-10