Lennart Nyblom, Fylgiahuset vid Nybroplan
Klubbat för:
20000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
LENNART NYBLOM
1872-1947
Fylgiahuset vid Nybroplan, Stockholm
Signerad och daterad L Nyblom -20. Olja på duk, 60 x 80 cm.
Lennart Nyblom är mest känd som landskapsmålare och stockholmsskildrare men utförde även flera monumentala uppdrag bland annat för Östra realskolan i Göteborg och Uppsala högre allmänna läroverk.
Nyblom var son till Carl Rupert Nyblom, skald och professor i litteratur- och konsthistoria i Uppsala, och Helena Roed, "sagoberätterska", bror till Holger Nyblom, konsthistoriker, samt dotterson till den danske konstnären Jørgen Pedersen Roed (1808-1888). Han studerade vid Valands målarskola 1891-1892, vid Konsthögskolan för Carl Larsson och Georg von Rosen 1892-1896 samt i Italien och Frankrike 1896-1898. Han verkade som konstkritiker vid Aftonbladet under flera år.
Nyblom är representerad på bland annat Nationalmuseum i Stockholm och på prins Eugens Waldemarsudde.
I den aktuella målningen skildrar han Stockholm och Nybroplan - Nybrokajen med sina djurgårdsbåtar och Birgerjarlsgatans byggnader badar i ett härligt sommarljus. Hela målningen är koloristiskt fulländad.
293
2020-06-10