Ljusstakar, gustavianska, Blybergsporfyr
Klubbat för:
50000 SEK
Utropspris
50 000-60 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, brännförgylld mässing, Blybergsporfyr från Elfdahls Porphyrverk, fyrkantig sockel med montering dekorerad med ciselerad dekor av repstav, pelare krönt av urnformad ljushållare med pärlstav, lösa manschetter, höjd 20 cm, obetydliga nagg
151
2020-06-10