Ljusstakar, parisarbeten, Restauration
Klubbat för:
20500 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, parisarbeten, Restauration, Claude Galles art, brännförgylld och mörkpatinerad brons, foten med reliefdekor av blomsterfestonger mot pikerad botten, räfflad pelare med bas av fötter, krönt av karyatidansikten med blomsterkransar, bladhölstrad ljuspipa, lösa manschetter, höjd 30 cm
LITTERATUR:
Hans Ottomeyer & Peter Pröschel: Vergoldete Bronzen, band I, München 1986, sidan 326, jämför snarlika ljusstakar
11
2020-06-10