Lykta, sengustaviansk
Klubbat för:
18000 SEK
Utropspris
18 000-20 000 SEK
LYKTA, sengustavianskt stockholmsarbete, för ett ljus, monteringar i brons och mässing, munblåst lykta och lock, krans med à la greque och lejonmaskarone, ljushållare med bajonettfattning, höjd 65, diameter 24 cm, bruksslitage, montering med smärre lagningar
Under den svenska stormaktstiden på 1600-talet börjar elegantare lyktor introduceras i högreståndsmiljöer, ljuskällan blev en naturlig belysning i dragiga entréhallar och trappuppgångar. Under den gustavianska tiden förekommer såväl förgyllda bronslyktor, efter fransk förebild, som de klassiska lyktorna med en kupa helt av glas.
17
2020-06-10