Parkurna, 1800-talets mitt
Klubbat för:
48000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
PARKURNA, 1800-talets mitt, sannolikt Skottland, mynningen med maskaroner, dekor av fabeldjur, växtornamentik och ödlor runtom, foten med akantushölster och snäckformationer, fyrkantigt postament, stengods, höjd 109, diameter 91 cm, ställvisa skador och mindre lagningar, utomhuspatina
158
2020-06-10