Porträtt av Brita Maja Lange gift Fåhraeus
Klubbat för:
19000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
SVENSK KONSTNÄR
1700-talets mitt
Porträtt föreställande Brita Maja Lange (1731-1767)
Olja på duk, 67 x 53 cm
PROVENIENS
Brita Maja Lange (1731-1767) gift 1749 med Prosten Johannes Fåhraeus (1719-1779),
vidare i arv till dottern Margaretha Catharina Fåhraeus (1752-1835) gift med sin kusin Skeppsklarerar Olof Fåhraeus (1741-1810),
vidare i arv till dottern Fredrika Fåhraeus (1791-1876) gift med Löjtnant Johan Fr. Welin (1786-1849),
vidare i arv till dottern Maria Johanna Christina (1827-1916) gift 1851 med Protokollssekreterare Victor Per Georg Tempelman (1819-1894),
vidare i arv till sonen Per Georg Fredrik Tempelman (1855-1949) gift med Brita Feychting (1871-1947),
vidare i arv till dottern Emmy Tempelman (1909-2006) gift 1945 med Nils Gunnar F-son Holmgren (1875-1954),
vidare i arv till brorson Lars Georg Gillis Tempelman (född 1944)
329
2020-06-10