Porträtt av Gustav Vasa
Klubbat för:
80000 SEK
Utropspris
50 000-60 000 SEK
PORTRÄTT AV GUSTAV I VASA iklädd guldbroderad svart dräkt, pälsbrämad rock, och barett med vit plym, hållandes kommandostaven i höger hand, bredvid syns konungakronan vilande på hyende, - helfigur
Olja på duk, 80 x 65 cm (95 x 75 cm inklusive ram)
Utförd vid 1700-talets slut
Förgylld ram i rokoko med krönande kartusch med lilla riksvapnet
Registrerat Statens porträttarkiv, SPA1942-0356 och SPA1978-0278 (som en kopia av Lars Henning Boman (1720-talet-1799)
Gustav Vasa står i ett landskap med i bakgrunden, sannolikt, hans livvakt, de16 dalkarlar som utsågs till hans beskydd. I nedre högra hörnet texten. "Mot. Vantro. Träldom. Sielfsvåld. Påfve" .
Det aktuella porträttet av vasarnas förste monark visar stora likheter med helfigursporträttet i en slottsinteriör, målat av Ulrica Fredrica Pasch 1776, vilket finns i samlingarna på Nationalmuseum (NMStrh 6).
PROVENIENS
Sekreterare Adolf von Post (1894-1957), notarie i Arméförvaltningen
sedan 1970-talet i nuvarande familjens ägo
För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se
326
2020-06-10