Reseur, barock, Joseph Rose
Klubbat för:
46000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
RESEUR, barock, England, urverket signerat JOSEPH ROSE LONDON, delvis brännförgylld brons, horisontell urtavla i mässing med arabiska och romerska siffror, graverad dekor av akantus och pikerade fält, hörnornament av maskaroner, volutformade fötter, helslag, spindelgång, hexagonalt glasat urhus, två dragnycklar medföljer, höjd 8,5, 11 x 13 cm, bruksslitage, SAV garanterar ej funktionen
PROVENIENS:
Bille-Brahe, Svanholms gods, Danmark
48
2020-06-10