Sekretär, sengustaviansk, av Jonas Hultstén
Klubbat för:
12000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
JONAS HULTSTÉN (ämbetsmästare i Stockholm 1773-1794/98), sekretär, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad JHultstén, fanerad med mahogny, beslag i mässing, lådinredning bakom klaff, förstycken med mässingslister, avsmalnande ben med avslutande fothylsor, skiva av kalksten, nycklar medföljer, höjd 115, 68 x 45 cm, smärre skador, torrspricka
PROVENIENS:
Bukowskis, Internationella, hösten 1999, auktion 514, nr 528
4
2020-06-10