Sked silver omkr 1600
Klubbat för:
30000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
SKED, oidentifierat bomärke, sannolikt Køge 1500-talets slut/1600-talets början, runt blad, vridet kort skaft, fyrsidig kronknopp med korsblad och överst ett ringhänge, delvis förgylld, längd 13,5 cm, vikt 57 g
Enligt Chr. Bøje (Danske Sølvstempler) är denna stadsstämpeln den tidigaste i Køge från 1500-talet.
Skedens utförande påminner mer om en skedmodell som tillverkades i området söder om Kristianstad (dåvarande Vä) med dåvarande städerna Kristianopel, Lyckå, Avaskär, Medelstad och Ronneby som också hade begynnelseinitialen under krona i sin stadsstämpel.
PROVENIENS
Har tillhört en familj i kristianstadstrakten de senaste generationerna
245
2020-06-10