Spegel, rokoko, Ekolsunds slott
Klubbat för:
28000 SEK
Utropspris
35 000-40 000 SEK
SPEGEL från EKOLSUNDS SLOTT, stockholmsarbete i rokoko, Ehrhart Göbels art, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön med dekor av rocailler, voluter och blomstergirlanger, ramen med graverad dekor, nedre sargen med korslagda ymninghetshorn, silverfolierat glas, höjd 155 x 70 cm, smärre dekorskador, bakstycke saknas
PROVENIENS:
Ekolsunds slott, Husby-Sjutolfts socken, Uppsala län
genom arv inom familjen Seton
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 2009, nr 1622
102
2020-06-10