Spegel, rokoko, tillskriven Niclas Meunier
Klubbat för:
24000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
NICLAS MEUNIER (spegelfabrikör i Stockholm 1754-1797, kunglig hovspegelmakare 1769) tillskriven, spegel, stockholmsarbete i rokoko, dekor i papier maché, förgylld med polerat guld och slagmetall, uppsvängt krön med genombruten dekor, blomsterfestonger, rocailler och voluter, kantglas med förgylld pastellagedekor av blomslingor, nedre sargen med genombruten och delvis graverad dekor, kvicksilverfolierade glas, 115 x 44 cm, smärre sprickor och lagningar
LITTERATUR:
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2014, nr 2032, jämför signerad spegel av Niclas Meunier
101
2020-06-10