Stolar, gustavianska
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
100 000-125 000 SEK
MATSALSSTOLAR, 10 stycken snarlika, gustavianska stockholmsarbeten, av Melchior Lundberg och hans krets, varav två signerade MLB (Melchior Lundberg d.ä. stolmakare i Stockholm 1774-1812/16), träskuren dekor, rektangulär stoppad rygg, sarger med dekor av bandfläta, hörnfleuronger, godronnerade avsmalnande kannelerade ben, bemålade pärlgrått, sitthöjd 43/44 cm, ställvisa lagningar och kompletterade fotavslut
90
2020-06-10