Stolar, rokoko, av Jacob Malmsten
Klubbat för:
20000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
JACOB MALMSTEN (stolmakare i Stockholm 1780-1788), ett par salsstolar, stockholmsarbeten i rokoko, signerade IMS, med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, framtagen originalfärg i pärlgrått, rygglän med dekor av voluter, balusterformad ryggbricka med nyckelhål, svängd frontsarg, framben med fjellskärning, H-kryss, sitthöjd 45 cm, smärre lagningar, kompletterade fotavslut samt ett rygglän
LITTERATUR:
Lars Sjöberg och Ursula Sjöberg: Stolar, taburetter & fåtöljer, Västerås 2003, sidan 74ff, jämför kapitel om salsstolar i rokoko
85
2020-06-10