Väggpendyl, rokoko, Jonas Ekström
Klubbat för:
40000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
VÄGGPENDYL, högklassigt stockholmsarbete i rokoko, signerad J: Ekström Stockholm (Jonas E., urmakare i Stockholm 1766-1769), träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med genombruten dekor av rocailler voluter och ströblomster målad urtavla med arabiska och romerska siffror, helslag, dragnyckel och pendel medföljer, höjd 98 cm, smärre torrsprickor och förgyllningsskador
86
2020-06-10