Arkiv

Klassiska & Asiatiska - Page 27

Veramin 1920-30-tal

Veramin 1920-30-tal

Ghom Mostofi design 1940-tal

Ghom Mostofi design 1940-tal

Ghom semiantik med boteh-mönster

Kashan signerad Kashan Hassan Farshchi & Pesaran

Antik Shirvan, Kaukasien

Antik Shirvan, Kaukasien

Teheran, antik ca 1900-1920

Teheran, antik ca 1900-1920

Isfahan semiantik 1930-tal

Isfahan semiantik 1930-tal

Tabriz semiantik gallerimatta

Tabriz semiantik gallerimatta

Heriz semiantik

Heriz semiantik

Tabriz semiantik signerad Amir Javakhiz

Severin Nilson, Sommarlandskap från Brosjön

Ivar Nyberg, tillskriven, Pilträd vid glittrande v