Ampel,
Klubbat för:
38000 SEK
Utropspris
35 000-40 000 SEK
AMPEL, Nikolaus I, östersjöarbete, sannolikt Åbo, för sex ljus, delvis brännförgylld stomme i brons och mässing, takfäste med palmetter, ovala kedjor med fleuronger, kronringen med dekor av fruktkorgar och fleuronger, ljusarmar i form av svanar, urnformade ljuspipor, skål av glas med slipad dekor, sparljus, botten med bladbeslag och knopp, höjd 88,5, diameter 68 cm, slitage, smärre lagningar,
1083
2020-12-09