Ampel, stockholmsarbete i empire

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-35 000 SEK

AMPEL, stockholmsarbete i empire, för sex ljus, i form av romersk oljelampa, matterad och polerad brännförgylld brons samt mörkpatinerad mässing, takfäste med stjärna, kedjefästen med voluter och växtornamentik, stävformade ljusarmar krönta av eldslågor, botten med växtornament och romb, avslutande pinjekotte, lösa paraplyformade manschetter, höjd 88, diameter 42 cm, smärre slitage

1024

2020-12-09