Augusta Jensen, Gosse från Anacapri

Klubbat för:

8000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

AUGUSTA JENSEN
1858-1936
Gosse från Anacapri
Signerad Augusta Jensen. Olja på keramikplatta, 38 x 28 cm.
Utförd 1884.

Augusta Jensen är en i raden av många bortglömda kvinnliga konstnärer från förra sekelskiftet. Hennes måleri dyker sällan upp på auktion och hennes produktion kan därför inte ha varit särdeles stor.

Hon var född i Karlstad och hon studerade i Düsseldorf 1877-80 för Bengt Nordenberg och den norske målaren Vincent Stoltenberg. 1883 fortsatte hon sina studier i Paris och det är känt att hon under 1884 gjorde hon en längre resa i Italien, där några av hennes mest kända målningar tillkom.

Konsthistorikern Helge Kjellin hyllade henne för "de på 80-talet utförda realistiskt och klarögt sedda men finstämda porträtten".

Vi vet således att Augusta Jensen vistades i Italien 1884, så den här målningen måste ha sitt ursprung från den vistelsen. I Svensk konstnärslexikon finns en målning omnämnd med titeln "Gosse från Anacapri" och mycket talar för att det här möjligen kan vara en replik av just den målningen utförd i ett mindre format, kanske som en gåva.

Intensiteten i porträttet är väldigt stark och utförandet är av hög kvalitet och ligger rätt nära Anders Zorn.
Arrangemanget är lite ovanligt eftersom målningen är utförd med olja direkt på en förberedd keramikplatta. Ramar i keramik förekommer, men att hela arrangemanget är i materialet är mer ovanligt.

Under senare år målade Jensen företrädesvis landskap och blomsterstilleben samt några barnporträtt.

LITTERATUR
Svenskt konstnärslexikon III, Alhems förlag 1957, se text sidan 270.

1464

2020-12-09