Bankettsoffa, sengustaviansk, J.E. Höglander
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
20 000-25 000 SEK
JOHAN ERIK HÖGLANDER (stolmakare i Stockholm 1777-1813), bankettsoffa, sengustavianskt, stockholmsarbete, signerad IEH samt med Stockholms stolmakarämbetes sigill, i den egyptiserande stilen, träskuren dekor, framtagen äldre bemålning, sidostycken med bladhölstrade ståndare, främre pelare med sfinxhuvud, sarger med bladstav, benanfanger med fleuronger, bladhölstrade och kannelerade ben med överkragning, längd 160, sitthöjd 44 cm, kortad, ställvisa lagningar
1046
2020-12-09