Benjamin Paterson, Vy S:t Petersburg
Klubbat för:
38000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
BENJAMIN PATERSON (Göteborg 1748-1815 St. Petersburg): La Banque de L'Empire à St. Petersburg, akvarellerad konturetsning, monterad i samtida ram fragmentariskt originalförgyllning, äldre glas, 35 x 53 cm, uppfäst på kartong, nedskurna marginaler, vänstra delen av motivet något reducerat
1188
2020-12-09