Bergèrer, Louis XV, Frankrike
Klubbat för:
40000 SEK
Utropspris
50 000-60 000 SEK
BERGERER, ett par, sannolikt parisarbeten i Louis XV, träskuren dekor, stomme i rödbok, förgyllda i polerat guld och slagmetall, ryggen krönt av blomsterkvistar, stoppade armlän med voluter, benanfanger och mittsargen med ströblommor, framben akantushölster, lösa plymåer, sitthöjd 45 cm, smärre lagningar, kompletterade fotavslut
1069
2020-12-09