Bordslampor, 1800-talets första hälft
Klubbat för:
20000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, Restauration, mörkpatinerad brons och förgylld mässing, tripodformad fot med tassar och akantusblad och psykopomper, bladhölstrad och räfflad pelare, höjd 84 cm, bruksslitage, smärre bristningar, omarbetade kandelabrar
1222
2020-12-09