Bruno Liljefors, Räv jagandes av stövare
Klubbat för:
350000 SEK
Utropspris
200 000-250 000 SEK
BRUNO LILJEFORS
1860-1939
Räv jagandes av stövare i höstlandskap
Signerad och daterad Bruno Liljefors 1915. Olja på duk, 100 x 134 cm.
Bruno Liljefors övergav tidigt tidens sätt att framställa djur i natur, där det statiska återgivandet - som av poserade modeller - är det mest iögonfallande. Liljefors återger istället i denna målning rävens flykt undan stövarna med den hastighetens dynamik och den exakta iakttagelse av rörelsens mekanik som är hans signum som skildrare av djuren. Liljefors uppskattade skönheten i de vilda djurens smidiga rörelser.
- "De lugna lidande rörelserna äro betecknande för de vilda djuren. Räfven kommer ej i buskarna knuffande sig fram som hunden, utan mjukt följande terrängens linjer och utan att rubba mönstret på kvistar och strå".
För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se
1468
2020-12-09