Carl Fredrik Seseman kaffekanna, silver 1791
Klubbat för:
13000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
CARL FREDRIK SESEMAN, kaffekanna, stämplad år 1791, Sesemans stämpel är stämplad över en stämpel med begynnelsebokstäverna ZE - möjligen Pehr Zethelius, cylindrisk, tre ciselerade tassfötter, stämplade bårder, insvängd skuldra med godronnerad dekor, plant lock med blom- och bladknopp, svarvat trähandtag med sprint, höjd 21 cm, total vikt 742 g, handtagets benknopp saknas, smärre bucklor
1340
2020-12-09