Carl Johan Fahlcrantz, Vy över Jönköping
Klubbat för:
35000 SEK
Utropspris
35 000-40 000 SEK
CARL JOHAN FAHLCRANTZ
1774-1861
Vy över Jönköping och Huskvarna från väster
Olja på duk, 60,5 x 80 cm.
Högklassig förgylld och ornamenterad originalram
PROVENIENS
(Möjligtvis) Kommendör Johan Ankarcrona (1826-1884)
Konteramiralen Sten Ankarcrona (1861-1936), Sturegatan, Stockholm
hans son, advokat Sten S:son Ankarcrona (1904-1981), samma plats,
hans syster Wivica Ankarcrona, gift Borell (1935-2019), samma plats
LITTERATUR
Svenska hem i ord och bilder, årgång 16, 1927, "Amiralen Sten Ancarcrona", avbildad sidan 37, omnämnd sidan 41
Denna opublicerade målning av Carl Johan Fahlcrantz (Stora Tuna, Dalarna 1774-1861 Stockholm) utgör endast den tredje kända vyn över Jönköping och den första kända oljemålningen efter Erik Dahlbergs vy i Suezia Antiqua et Hodierna från omkring 1700 och Jonas Carl Linnerhielms två utsikter mot Jönköping från 1770-talet, en från Dunkehalla mot öster, den andra från Huskvarna mot väster (Nationalmuseum NMH 1290/1973 respektive Jönköpings Länsmuseum JM-9031).
Det är inte förvånande att tavlan ingått i familjen Ankarcronas samling då flera av dem var bördiga från Huskvarna beläget utanför Jönköping. Det är t.om. troligt att familjen beställt målningen av Fahlcrantz.
Jönköping grundades som handelsort och som en gränsort mot Danmark. Jönköping var Eriksgatans sydligaste punkt. Där sammanstrålade Lagastigen och Nissastigen. Den 18 maj 1284 fick staden sina första kända stadsprivilegier, avfattade på latin av Magnus Ladulås. När Skåne, Halland och Blekinge efter freden i Roskilde 1658 blev svenska, förändrades Jönköpings förutsättningar. Stadens militära roll föll bort, men förlusten kompenserades delvis av att Jönköping från 1634 blev administrativt centrum och säte för Göta hovrätt. Dock blev 1700-talet ett stagnationens sekel i Jönköpings historia. Slottet ödelades 1737 av en vådeld. Staden hade år 1800 mindre än 3 000 invånare.1800-talets Jönköping är känt som liberalernas och industriernas stad. Ända in på 1880-talet tillhörde Jönköping rikets mest expansiva städer. Göta kanals tillkomst (1822-32) gynnade köpenskap och sjöfart. Efter utbyggnad av hamnen vid 1800-talets mitt och järnvägsförbindelser (med Falköping 1863 och Nässjö 1864) växte industrier fram med bland annat Jönköpings Mekaniska Werkstad, Jönköpings Tändsticksfabrik och Munksjö pappersbruk.
1488
2020-12-09