Carl Milles, Skridskoprinsessa
Klubbat för:
250000 SEK
Utropspris
150 000-175 000 SEK
CARL MILLES
1875-1955
Isprinsessan
Signerad Carl Milles, numrerad och daterad No 11 1947. Grönpatinerad brons, höjd 31 cm.
Gjutarmärkt Herman Bergman Fud.
PROVENIENS
Professor Oscar Björcks dotter Ingrid Björck (1901-1973), gift med professor Gustav Nylin (1892-1961), Stockholm, sannolikt gåva av skulptören
därefter i arv inom familjen
LITTERATUR
Henrik Cornell: Carl Milles, SAK , Stockholm 1963, sidan 258 i förteckningen
För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se
1502
2020-12-09