Carl Wilhelmson, Flicka i rött

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

80 000-100 000 SEK

CARL WILHELMSON
1866-1928
Flicka i rött
Signerad C. Wilhelmson. Olja (weimarfärger) på pannå, 46 x 37,5 cm.

PROVENIENS
Beijers Autkioner, Klassiska, vårauktion 1990, katalognr 345

UTSTÄLLD
Stockholm 1927
Göteborg 1928

LITTERATUR
Axel L. Romdahl: Carl Wilhelmson, SAK 1938, upptagen i verkförteckningen som katalognr 918 (titel: Porträtt av Jeanne Mohn)

Målad sommaren 1926 i Fiskebäckskil. Modellen är Jeanne Mohn som ingick i Wilhelmsons döttrars vänskapskrets.

1539

2020-12-09