Carl Wilhelmson, Flicka i rött
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
80 000-100 000 SEK
CARL WILHELMSON
1866-1928
Flicka i rött
Signerad C. Wilhelmson. Olja (weimarfärger) på pannå, 46 x 37,5 cm.
PROVENIENS
Beijers Autkioner, Klassiska, vårauktion 1990, katalognr 345
UTSTÄLLD
Stockholm 1927
Göteborg 1928
LITTERATUR
Axel L. Romdahl: Carl Wilhelmson, SAK 1938, upptagen i verkförteckningen som katalognr 918 (titel: Porträtt av Jeanne Mohn)
Målad sommaren 1926 i Fiskebäckskil. Modellen är Jeanne Mohn som ingick i Wilhelmsons döttrars vänskapskrets.
1539
2020-12-09