David Klöcker Ehrenstrahl, hans ateljé, Porträtt
Klubbat för:
16000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
DAVID KLÖCKER EHRENSTRAHL
1629-1698, hans ateljé, 1600-tal
Porträtt föreställande Kongl. Hofpredikanten Mag:r Andreas Olofsson Lysing (1636-1713)
Olja på duk, 90 x 70 cm.
Enligt äldre etikett på baksidan,
"Kongl. Hofpredikanten Mag:r Andreas Olavi Lysing, Kyrkoherde vid St. Jacob i Stockholm, född i Åby Östergötland 1636, död i Stockholm 1713. Lysing stod högt i ära hos hennes Maj:t Ulrica Eleonora d ä, hvars själasörjare han var. Detta portrait är målat af David von Ehrenstrahl."
tillagt är,
"Bestyrkt av professor Hahr"
PROVENIENS
Inköpt i Sverige på 1970-talet, vidare i arv till nuvarande ägare.
1496
2020-12-09