Dryckeskanna, silver Karlstad
Klubbat för:
50000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
NICLAS WARNECK, dryckeskanna, Karlstad 1737, stämplad 29 / 6 1737, cylindrisk, tre béraindekorerade kulfötter med ansiktsmaskaroner, genombrutna fotanfanger med maskaroner, välvt, profilerat lock med infälld medalj med Fredriks IV:s bild, slagen 1720 till minne av fredsuppgörelsen på Fredriksborgs slott i Danmark 3 juli 1720, i botten infälld riksdaler från 1726 med Fredrik I:s bild, fotanfanger, tumgrepp, hänkel och lock med punsad bérainornamentik i relief, delvis förgylld, höjd inkl. tumgrepp 21 cm, vikt ca 1235 g
LITTERATUR
Jämför Svenskt Silversmide, del II, planscherna 297 och 298.
1322
2020-12-09