Edward Berggren, Den franska modellen

Klubbat för:

36000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

EDWARD BERGGREN
1876-1961
Den franska modellen
Signerad med monogram och daterad EB Paris 1903. Olja på duk, 41,5 x 33,5 cm.

I denna utsökta olja, utförd 1903 i Paris, visar Edward Berggren hur han behärskar impressionismens ljusbehandling till fulländning. Detta är ingen vanlig modellstudie utan konstnären förmedlar snarare en ögonblicksbild - ett snapshot - med en spännande växelverkan mellan ljus och skugga. Den klargröna färgen i bakgrunden förstärker effektfullt kontrasterna. Dagsljuset som tränger in i ateljén belyser den unga kvinnans ansikte och kropp och hennes hud återger ljuset likt en kroppens ljusspegel. Just i detta ögonblick. Läpparna med sin markerade färg är inte bara sensuellt återgivna utan gör henne närmast levande här och nu - ett intryck som förstärks av den svaga rodnaden på örat. Ja, till och med en detalj som hennes örhänge, bidrar till att skapa spänning i detta hastigt närmast fotografiskt fångade ögonblick i Paris en dag för över 100 år sedan.

Bilden är utförd samma år som Edward Berggren anlände till Paris 1903. Han stannade under två år och studerade vid Académie Colarossi och Académie de la Grande Chaumière. Vid hemkomsten 1905 fick han Konstakademiens kungliga medalj.

Edward Berggrens verk från Parisåren är ytterst sällsynta på auktionsmarknaden. Den franska modellen är ett unikt verk där han briljerar i klass med de stora namnen inom svenskt friluftsmåleri.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

1475

2020-12-09