Ernst Josephson, Näcken
Klubbat för:
40000 SEK
Utropspris
50 000-60 000 SEK
ERNST JOSEPHSON
1851-1906
Näcken
Signerad Ernst Josephson. Tusch på papper, 38 x 24 cm
Märkt B/41
PROVENIENS
Samling Dr Sten Lindeberg (1894-1954), Stockholm
Privat svensk samling
UTSTÄLLD
Samlarnas utställning, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1949, katalognr 432
Ernst Josephson, Minnesutställning, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1951, katalognr 416 (med titeln: Näckenhuvud)
För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se
1455
2020-12-09