Ernst Josephson, Näcken

Ernst Josephson, Näcken
Ernst Josephson, Näcken
Ernst Josephson, Näcken
Ernst Josephson, Näcken
Ernst Josephson, Näcken
Ernst Josephson, Näcken
Ernst Josephson, Näcken
Ernst Josephson, Näcken

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

ERNST JOSEPHSON
1851-1906
Näcken
Signerad Ernst Josephson. Tusch på papper, 38 x 24 cm
Märkt B/41

PROVENIENS
Samling Dr Sten Lindeberg (1894-1954), Stockholm
Privat svensk samling

UTSTÄLLD
Samlarnas utställning, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1949, katalognr 432
Ernst Josephson, Minnesutställning, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1951, katalognr 416 (med titeln: Näckenhuvud)

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

1455

2020-12-09